Jak jsme pomohli Nescafé ke skvělému
zapojení fanoušků do kampaně

Už se vám někdy stalo, že jste si chtěli na benzínce koupit ledovou kávu, ale odradila vás její přeslazená chuť? Tomu se novými produkty bez přidaného cukru rozhodlo předcházet Nescafé, které nás oslovilo pro inflencerskou kampaň těchto novinek. A jak se kampaň povedla? Velmi dobře - v některých případech atakoval dosah příspěvků počet sledujících a míra zapojení fanoušků dosáhla v jednom případě dokonce 15,3 %.

Nescafé, jedna z nejprodávanějších značek kávy na světě, se rozhodla naše služby využít pro promo nápojů Nescafé Americano a Nescafé Latte, které nově nabízejí bez přidaných cukrů. Právě tento benefit byl primárním sdělením letní kampaně - produkty totiž nabízejí zákazníkům nejnižší obsah cukru a kalorií na trhu.

Dostali jsme na starost celý proces kampaně

Z Nescafé se na nás obrátili se zadáním, abychom jim prostřednictvím influencerů pomohli dvojici nových produktů dostat do povědomí českých a slovenských spotřebitelů a aby zároveň nové složení oslovilo i zcela nové zákazníky. Na starost jsme dostali jak doporučení a finální výběr konkrétních influencerů, tak komunikaci s influencery a veškerou exekuci kampaně. Challenge accepted!

 1. 01
  Cíl kampaně

  Propagace nových ledových káv Nescafé Americano a Nescafé Latte bez přidaného cukru.

 2. 02
  Zadání kampaně

  Dostat do podvědomí nové non sugar varianty v Česku i na Slovensku. Vybrat vhodné influencery, oslovit jimi nové spotřebitele a dosáhnout velkého zásahu na sociálních sítích.

 3. 03
  Výsledky

  Do kampaně jsme zapojili 5 influencerek z Česka a 3 influencerky ze Slovenska. Celkově kampaň nasbírala 214 pozitivních komentářů a přes 20 tisíc lajků. U nejlepší influencerky dosáhla míra zapojení 15,3 %. Kampaň celkem vygenerovala 681 096 impresí a průměrné CPM bylo 283 Kč.

Při výběru vhodných influencerů jsme se samozřejmě drželi cílové skupiny od klienta. Do té patří mladí lidé ve věku 18 - 30 let, kteří sledují trendy, jsou akční a rozlítaní, rádi se setkávají s přáteli a podnikají s nimi výlety - zároveň jim však není cizí zdravý životní styl. Rozhodli jsme se vytvořit několik kategorií influencerů, abychom co nejlépe pokryli cílovou skupinu klienta a komunikovali opravdu všechny benefity, které nové produkty přinášejí. A protože kampaň byla mířena na Česko i Slovensko, samozřejmě jsme vybrali zástupce z obou zemí.

Zaměřili jsme na různorodé publikum

V každé kategorii jsme navrhli klientovi několik influencerů a společně vybrali finální osmici. Protože jsme chtěli zacílit na rozmanité publikum s různými zájmy bez překryvu sledujících, tak se finální osmice skládala ze středně velkých influencerek.. Počet sledujících jednotlivých influencerek se pohyboval mezi 20 - 80 tisíci. Mezi pět českých influencerek patřila výživová poradkyně Aneta Synková, moderátorky Barbora Krčmová a Lucie Bechyňková, modelka Michaela Ochotská a cestovatelka Eliška Hudcová. Pro slovenské publikum jsme vybrali moderátorku a tvůrkyni Beccu, modelku Janku Slačkovou a také stylistku Janku Topanku.

Zapojení influeceři

 • 8

  počet influencerů

 • 5

  českých influencerek

 • 3

  slovenské influencerky

 • 42 tisíc

  Průměrný počet followers

Influencerkám jsme nechali volné ruce

Publikaci příspěvků v rámci spolupráce jsme logicky směřovali na červen a červenec. Právě v těchto měsících je hlavní sezóna ledové kávy, proto bylo jasné, že kampaň bude v tuto dobu nejrelevantnější a také nejefektivnější. Každá influencerka dostala za úkol publikovat v rámci spolupráce 1 příspěvek, přičemž bylo na ní, jaký formát zvolí - zda Reels nebo normální fotografii - a také sérii instagramových stories. V tomto případě nebyl počet stories striktně určený, minimum však byla 2 instagramová storíčka. Influencerky dostaly k dispozici zásobu obou produktů - tedy Americano i Latte - ale bylo jen na nich, zda se zaměří na oba dva nebo si vyberou ten, který jim chutná více.

Každá z influencerek pojala kontext a komunikaci produktů různým způsobem odpovídající jejich životnímu stylu. Právě to bylo naším cílem při úvodním definování influencerských skupin dle zájmů a při výběru vhodných influencerek. Například Janka Topanka si vychutnávala kávu při aktivní dovolené, zatímco Barbora Krčmová se zaměřila ledovou kávu pojala jako dobrého společníka na cesty.

Dosah i míra zapojení fanoušků předčily naše očekávání

Perfektní dosah neboli reach přinesly zejména příspěvky Lucie Bechyňkové a Barbory Krčmové, a to i přesto, že zvolily statický post namísto formátu Reels (u toho bývá dosah zpravidla vyšší, jak jsme vás informovali na našem blogu). V případě Lucie Bechyňkové i Barbory Krčmové reach přesáhl hranici počtu jejich fanoušků, což je naprosto skvělý výsledek, jelikož za povedené skóre se běžně považuje i dosah 30 % z celkového počtu fanoušků influencera. V případě Barbory Krčmové množství fanoušků činilo 20 261, zatímco dosah 33 750 fanoušků - tedy více než 100 % jejich fanoušků. Podobně skvělý výsledek dosáhl základní post Lucie Bechyňkové - ta měla v době kampaně 23 908 sledujících a dosah činil 29 614 uživatelů. Wow!

V obou případech nás však kromě dosahu pozitivně překvapila i míra zapojení fanoušků, která udává, jak moc fanoušci na obsah influencera reagují. V případě Barbory Krčmové dosáhla míra zapojení základního instagramového příspěvku 15,3 %, u Lucie Bechyňkové 9,2 %. Perfektní míru zapojení vykázal také příspěvek Janky Slačkové, který se dostal přes hranici 7,3 %. Fanoušci v těchto případech s obsahem influencerek nejen interagovaly prostřednictvím lajků a komentářů, ale mnozí z nich si kávu obratem pořídili, fotili se s ní na své profily a ve svých příspěvcích zmíněné influencerky i klienta označovali. A to je sen každé značky, která se do influencerské kampaně pustí!

Co se týče kreativního zpracování, velmi vkusný, originální precizní způsob zvolila influencerka Janka Slačková. Její Reels bylo skvěle zpracované, což lajkem ocenilo takřka 3 700 sledujících. Počet přehrání Reels dosáhl hranice 101 tisíc uživatelů.

Výsledky kampaně

 1. 681 096
  Impresí celkem
 2. 283 Kč
  Průměrné CPM
 3. 5.8 %
  Průměrná míra zapojení
 4. 214
  Komentářů celkem
 5. 20 879
  Lajků celkem

Klienta mile překvapily pozitivní reakce fanoušků

A třešnička na závěr? V případě všech influencerek jejich fanoušci spolupráci velmi pozitivně přijali. Nesetkali jsme se s žádnými hejty, což bohužel u komerčních spoluprací nebývá výjimkou. Pod příspěvky influencerek se objevovaly pozitivní, nadšené a veselé komentáře a fanoušci se do kampaně aktivně zapojili svými storíčky, ve kterých influencerky označovali.

Spolupráce s Lafluence probíhala výborně. Vše proběhlo hladce - od první debriefu, přes návrh a výběr influencerů až po spolupráci s influencery a finální vyhodnocení celé kampaně. Byli jsme spokojeni jak s výběrem influencerů, tak s výsledky kampaně - zejména s absolutními počty a pozitivními reakcemi, které se influencerkám podařilo ve spojení s našimi novinkami vytvořit. Tonalita příspěvků byla skvělá a reakce followerů tomu odpovídaly. S Lafluence bychom určitě rádi připravili i další influencerskou kampaň, jelikož jde o zajímavý doplněk ke standardním kampaním. Podařilo se nám zasáhnout cílovou skupinu a vylepšit vztah k naší značce.

Jan Doležal, Marketing Manager Nescafé