Jsou influenceři lepší v budování důvěry ke značce?

„Budování značky“ a „lovebrand“ jsou zřejmě nejskloňovanější termíny marketingu za poslední dekády. Vzali jsme si do hlavy, že značky musí být vidět, musí mít fanoušky a od těch nechceme nic menšího, než aby své značky milovali. Je budování brandu tak důležité, jak se říká? Ve zkratce: ano.

Marketing vlastně neděláte proto, aby na vás zákazníci mysleli, kudy chodí. Takovou roli v jejich životech nebude hrát žádná značka. Marketing se dělá proto, aby naopak na značky myslet nemuseli. Takže když v obchodu přijdou k regálu, automaticky sáhnou po jednom ze svých jogurtů nebo pracích prášků. Vaším cílem je, aby se jednou z těch automatických značek stala právě ta vaše.

Nejen studie EffWorks taky říká, že nejúspěšnější jsou ty komunikační strategie, které kombinují brandová sdělení s výkonnostními. Dokonce doporučuje poměr 60:40 právě ve prospěch brandových kampaní. Jak je tedy dělat co nejefektivnější a jak při tom využít sílu influencer marketingu? Pojďme to zjistit.

Influenceři mají v brandingu náskok

Influencer je v online světě sám za sebe od samého začátku. Když si popudí fanoušky, nemůže vyměnit CEO a jet dál jako společnosti. Jeho doporučení se stává příslibem, na kterém stojí nebo s ním padá jeho živobytí. Taková míra odpovědnosti je odměňována důvěrou a loajalitou jeho fanoušků a je důvodem, proč je tenhle marketing doslova s lidskou tváří tak úspěšný při představování značek a nových produktů.

Nechme za influencery mluvit čísla

  • 1 % mileniálů věří reklamám, ale 33 % z nich věří recenzím influencerů. (BigCommerce)
  • 92 % procent spotřebitelů se při rozhodování řídí doporučením rodiny, přátel a právě influencerů, které sledují. (Linqia)
  • 70 % náctiletých uživatelů YouTube se ztotožňuje víc s youtubery a jejich obsahem než s klasickými celebritami a médii. (BigCommerce)

Menší influenceři můžou dosáhnout lepších výsledků

Svět influencer marketingu se mění stejně rychle jako trendy na jednotlivých sociálních sítích. Pokud si právě nemůžete dovolit influencera se stovkami tisíc fanoušků, netrapte se. I velké firmy, které si ho dovolit můžou, čím dál častěji sahají po micro a nano influencerech. Tedy takových, kteří mají do 10 000 fanoušků.

Velcí influenceři dokážou zasáhnout stovky tisíc, dokonce i milion lidí jedním příspěvkem. Ale jsou drazí a s rostoucím počtem fanoušků se jim snižuje nejen engagement rate (počet reakcí), ale i důvěryhodnost. Data ukazují, že influenceři s malým dosahem vyhrávají na engagement rate, míru proklikovosti z postů na weby značek i ve zmíněné důvěře. Je to proto, že jsou si se svou komunitou zatím velmi blízcí, takže jejich doporučení funguje jako word-of-mouth marketing.

Report od TapInfluencers tvrdí, že kampaň s účastí řady menších influencerů může mít dokonce virální potenciál. Přitom finančně nemusí být zapojení 30 a víc (to je to magické číslo, které uvádí) influencerů dražší než zapojení jednoho velkého. Pokud vás představa organizace 30 influencerů najednou vyděsila, věřte, že díky Lafluence je to teď hračka. Jednoduše na digitální tržiště vyvěsíte nabídku spolupráce, influenceři vás kontaktují, na detailech se domluvíte přes chat a zbytek, včetně platby za služby, vyřídíte pár kliknutími. Algoritmy Lafluence vám navíc vhodné influencery vytřídí předem podle sociodemografie jejich publika nebo ceny.

Influenceři rozumí svému publiku

Influenceři jsou si v něčem podobní s novinami nebo časopisy – potřebují vytvářet obsah, který lidi chtějí pravidelně konzumovat, aby u nich firmy měly důvod inzerovat. Jen mají místo nákladu počet followerů a místo čtenosti engagement rate. Svými příspěvky neustále posilují důvěru fanoušků, že obsah bude i v budoucnu přínosný a autentický.

Právě forma obsahu je pro budování důvěry na sítích klíčová. Influenceři umí značku nebo produkt představit způsobem, který jejich fanoušky skutečně zaujme. Pokud přitom postupují v souladu s tonalitou značky, dokážou její důvěryhodnost u relevantní cílové skupiny zvýšit jako žádný jiný marketingový nástroj. A jako plus vytvářejí brandový obsah, který dál můžete používat.

Co byste si z článku mohli odnést

  • Největší užitek má značka z kombinace brandové komunikace a výkonnostních reklam.
  • Influenceři jsou jedničky v budování důvěry ke značce.
  • Na velikosti fanouškovské základny až tak nezáleží. Naopak se může vyplatit spolupráce s menšími influencery.
  • Méně vlivní influenceři svůj nedostatečný dosah umějí vynahradit vyšší mírou zapojení a prokliků.
  • Vyplatí se do kampaně zapojit i desítky drobných influencerů. Snadno je najdete na Lafluence. Stačí na digitální tržiště vyvěsit nabídku kampaně a vhodní influenceři vás kontaktují sami.

Máte otázky?

Naši konzultanti tu jsou, aby vám poradili.

Zeptejte se nás