Jak si vedou influenceři ve srovnání s PPC reklamou?

Pokud chcete začít vášnivou debatu, zeptejte se svého okolí na influencer marketing. Názorů padne hodně. Nejspíš zazní i tvrzení, že si ho vymysleli mileniálové, aby se nemuseli živit skutečnou prací. Jiní vám možná řeknou, že je to marketingový kanál jako každý jiný, a tak by měl generovat zisky. Nebo ho už nějaký čas používají k budování značky. Další zpochybní jeho efektivitu nebo připustí, že může fungovat, ale jen u líbivých produktů a služeb.

Zatímco média jako televize, rádio nebo placené reklamy ve vyhledávání jsou tu s námi už dekády a svůj přínos obhajovat nemusí, influencer marketing je jako nové děcko ve třídě – potřebuje ukázat, že s ním jen neplýtváme časem. Pojďme se proto podívat, jak to s těmi influencery je, a zaměřme se na jejich využití ve výkonnostním marketingu a dopad, jaký mohou mít na prodeje.

Influenceři vedou v budování důvěry

Na začátek je potřeba říct, že svět influencerů opravdu funguje trochu jinak. První brand, který totiž každý influencer musí úspěšně vybudovat, je jeho vlastní. Důraz na autenticitu, vytváření komunity a model “nejdřív dát, potom brát”, který je hnacím motorem pro vytváření hodnotného obsahu, jsou odměňovány zájmem a loajalitou fanoušků.

Pokud influencer produkt doporučí, ručí za doporučení svým dobrým jménem. Není proto divu, že influencer marketing se dlouhodobě osvědčuje jako nejúčinnější kanál pro budování povědomí o značce a důvěry k ní.

Influenceři dokážou konkurovat PPC reklamě

Agentura Grapevine není jediná, která neodolala a pokusila se srovnat účinek influencer marketingu ve výkonnostní reklamě s Google Adwords, Google Display Network a Facebook Ads.

Podle jejích zjištění dokáže influencer ve srovnání s Facebookem zajistit větší proklikovost (CTR). Na druhou stranu Facebook Advertising je pořád levnější, co se týče ceny za proklik (CPC). Influencer marketing si nevede špatně ani v duelu s Googlem. Přes vyšší ceny prokliků a konverzí dokáže lidi přimět víc klikat, což nakonec může znamenat nižší cenu za akci (CPA).

Že se lidé z příspěvků a videí influencerů víc proklikávají na sociální sítě a weby inzerentů, není až tak překvapivé. Může za to právě důvěra, kterou influencer dokáže dlouhodobě vzbuzovat a kultivovat.

Firmy často ani nenapadne zalovit ve vodách micro influencerů. Ti si přitom neúčtují tolik a mnohdy se spokojí jen s produktem. Fanoušci micro influencerů obecně reagují na příspěvky a doporučení těch, které sledují, větší měrou než fanoušci celebrity influencerů a influencerů se středním dosahem. Jejich slabinou je jen menší publikum a fakt, že dává větší smysl použít pro kampaň několik micro influencerů najednou, takže spolupráci musíte trochu víc organizovat.

Pokud si teď říkáte, jak by bylo bezva jen někam vyvěsit nabídku spolupráce a ti správní influenceři by si vás našli sami, tak pro vás máme skvělou zprávu. Přesně takhle funguje digitální tržiště na Lafluence. Zveřejníte svou kampaň, influenceři vás kontaktují, na detailech se domluvíte přes chat a zbytek, včetně platby za služby, vyřídíte pár kliknutími.

Influenceři jsou v cílení stejně dobří jako PPC

Prostředí influencerů je o to kouzelnější, že vaše reklama ani tak nechodí za vašimi potenciálními zákazníky, jako vaši potenciální zákazníci chodí za ní. A tak jako u značek není neobvyklé, že rostou se svými zákazníky, přizpůsobují se jejich potřebám a vychovávají si je k věrnosti, i fanoušci rostou se svými influencery a sdílejí s nimi své názory, životy a užitečné insighty.

Právě znalost zájmů a sociodemografie publika je základní podmínkou úspěšné spolupráce s influencery. Na Lafluence tato data vidíte hned a můžete si podle nich vyfiltrovat z nabídky víc než 1 500 talentů ty správné influencery.

U influenců navíc funguje něco jako přirozené třídění cílové skupiny. Když fanoušek svými zájmy z influencerova obsahu vyroste, přestane ho s velkou pravděpodobností sledovat. Naopak pokud jste si pro spolupráci vybrali influencera se správnou cílovou skupinou, máte velkou šanci, že ho bude bavit obsah i na vašich sociálních sítích, a tím si s ním udržíte kontakt pro další komunikaci a marketing.

Výkonnostnímu influencer marketingu hraje do karet i fakt, že příspěvky na rozdíl od reklamních bannerů a reklam před videem projdou přes ad blockery. Podle Social Media Today používá ad blockery kolo 30 % všech uživatelů internetu na celém světě.

Pokud si teď říkáte, jak by bylo bezva jen někam vyvěsit nabídku spolupráce a ti správní influenceři by si vás našli sami, tak pro vás máme skvělou zprávu. Přesně takhle funguje digitální tržiště na Lafluence. Zveřejníte svou kampaň, influenceři vás kontaktují, na detailech se domluvíte přes chat a zbytek, včetně platby za služby, vyřídíte pár kliknutími.

Co byste si z článku mohli odnést

  • Influencer marketing dokáže v některých případech konkurovat PPC a reklamám na Facebooku.
  • Minimálně může být skvělým doplňkem klasických výkonnostních kampaní.
  • Jádrem influencer marketingu ovšem dál zůstává budování brandu.
  • Stojí za to, zvážit spolupráci s micro influencery, jejichž příspěvky mívají větší počet interakcí a prokliků.
  • Počítejte ale s tím, že mají menší publikum a možná jich budete muset angažovat víc.
  • Influencery není potřeba složitě hledat. Stačí na Lafluence vyvěsit zadání kampaně a ti správní influenceři se ozvou vám.

Máte otázky?

Naši konzultanti tu jsou, aby vám poradili.

Zeptejte se nás